Джайпур е столица на най-западния щат в Индия Раджастан и има население 4,5 млн. души. Разположен е на 276 км югозападно от столицата Делхи и е заобиколен от назъбени хълмове, увенчани със защитни крепости.
До обявяването на независимостта през 1947 г., Раджастан бил разделен на 22 княжества и известен с името Раджпутана (Земя на царските синове). Раджпути наричали кастата на войните, които придружавали раджите. Махараджата Савай Джай Сингх ІІ започнал да изгражда столицата на мечтаната от него обединена Раджпутана през 1727 г. Той проектира града, използвайки древни индийски принципи на градоустройство, описани в трактата по архитектура „Шилпа шастра“. Така Джайпур става първият планиран град в Индия. Дори днес може да се види, че улиците на Джайпур са широки и лесни за навигиране, разположени в посока север-юг и изток-запад.
Савай Джай Сингх ІІ нарекъл града на свое име – Джайпур, което също означава и „град на победата“. Той е заобиколен от крепостна стена със 7 входа, която го защитавала от вражески нашествия и дивите животни, бродещи в заобикалящите го джунгли.
Когато през ХVІІІ век французинът Луи Роселе посещава Джайпур, той стига до извода, че по това време едва ли има град в Европа, който да му конкурира по функционалност. По-късно някои големи американски градове заимстват планировката си от него.
През 1876 г. синът на кралица Виктория, Алберт Едуард, принцът на Уелс (по-късно крал Едуард VII), посещава Индия. По онова време розовият цвят е бил символ на гостоприемството. Тъй като жителите на Джайпур са известни с невероятното си гостоприемство, махараджа Савай Рам Сингх I боядисва целия град в розово, за да посрещне кралските особи. Говори се, че принц Алберт нарекъл Джайпур „Розовия град“ и това име остава завинаги нарицателно за града.
Любимият цвят на кралицата на Джайпур също бил розов, затова една година по-късно махараджата издава закон, според който всички бъдещи сгради в града трябва да бъдат боядисани в същия цвят. Законът важи и до днес, а Розовият град продължава да отваря обятията си към света със същото щедро гостоприемство, което винаги е имал.
Всички сгради в старата част на града традиционно се багрят в безбройните нюанси на розовото – от пудра, през пастелно розово до червеникавокафяво. Розовото е било използвано още от древни времена, за да имитира червения пясъчник, който моголските владетели използвали при строежа на своите градове.
Златният век на града започва през 1930 г. с възцаряването на махараджата Савай Ман Сингх ІІ. Когато бъдещият владетел се родил, шадравана в двореца бил напълнен с шампанско, а сватбата му е вписана в Книгата на Гинес като най-скъпата в света.
Ето някои от най-известните розови сгради в Джайпур:
ХАВА МАХАЛ е може би най-фотографираната сграда в Джайпур. Дворецът на ветровете, както още е наричан, е построен през 1799 г. от розов пясъчник по поръчка на махараджа Сарай Пратап Сингх като разширение към Кралския градски дворец. Целта е била в горещите дни жените от харема на махараджата да са на хладно и да наблюдават външния свят без те самите да бъдат забелязани и обезпокоявани.
Красиво издълбаните 953 прозореца, наподобяващи пчелна пита, позволяват на повея на вятъра да навлиза отвсякъде и охлажда така сградата, че тя да се превръща в един прекрасен летен оазис. Етажите са общо пет, като вместо стъпала между тях, има рампи заради паланкините на кралските дами.
ГРАДСКИЯТ ДВОРЕЦ на Махараджата заедно с Чандра Махал (Лунния Дворец) са превъзходни образци на раджпутската архитектура, разположени в центъра на Стария град. Днес в едното му крило живеят наследниците на последния махараджа. Сред безбройните експонати на музейната част са древни ръкописи, моголски килими, платове, дрехи и оръжия, както и най-големите сребърни съдове в света, с които махараджата си носел вода от свещената река Ганг, когато пътувал за Англия.
На 17 км от Джайпур се издига крепостта АМЕР ФОРТ, която е с отлично стратегическо разположение сред хълмовете на Аравали. Първата крепост на това място е построена през ХІ век и от нея са останали само руини. В началото на ХVІІ век Раджа Ман Сингх поставя основите на нова крепост, която е довършена през следващия век от Савай Джай Сингх. Крепостта е чудесен пример за сполучливо съчетание между хиндуистката и мюсюлманската архитектури. Тя е изградена едновременно от червен пясъчник и бял мрамор. До нея се стига по стръмна пътека, извеждаща посетителите до вратата Сингх Пол (Лъвската врата). В двореца Амер махараджите на Джайпур почивали сред приказен разкош след тежките битки, които водели непрекъснато.
В дворцовия комплекс е разположен малък храм Шилла Мата, изграден в чест на богинята на силата – Кали. Други забележителности са Ганеш Пол (Вратата на бог Ганеша), Шийш Махал (Огледалния палат) и Диван-и-ам (Залата за аудиенции).
ДЖАНТАР МАНТАР е астрономическата обсерватория на Джай Сингх, който бил голям любител на науките и особено на астрономията. Тя е една от петте обсерватории, които той построил в Северна Индия. Гигантските уреди служели за наблюдение на движението на небесните тела и за измерване на времето с точност до секунда.
“Ако има едно място на тази земя, където всички мечти на хората са открили своя дом от най-ранните дни, в които човек е започнал да мечтае за съществуване, това е Индия.” – Ромен Ролан
Джайпур е част от програмата на: Екскурзия в ИНДИЯ – земята на милионите богове