Отличителните колоси на тотемите ни посрещат мълчаливо и сякаш възстановяват хармонията между земята и небето.
Днес ще ви разкажем за далечното западно крайбрежие на Канада и за тотемите, които видяхме там. Гледката на величествените тотемни стълбове трудно те оставят безразличен, завладяват съзнанието ти и неочаквано извикват невинни детски спомени. Историята на неукротимите индианци, яздещи сред прерията, сякаш оживява за един миг.
Има хора посветили живота си на опазването на крехкото наследство на коренните жители на Северна Америка. Защото славните времена отдавна ги няма, връзката със земята и предците е опасно изтънена, свещените думи се повтарят все по-рядко, а разказите на тотемите са били почти забравени…
Но човешкото любопитство, жаждата да опознаеш корените си и страстта да откриваш нови хоризонти нямат граници. Това, което е отдавна забравено, отново се връща. Чудно нещо е колелото на живота.
Отличителните колоси на тотемите ни посрещат мълчаливо и сякаш възстановяват хармонията между земята и небето. Те са проводник на онази енергия, която им е вдъхнала живот, опитомявайки с ловки пръсти дървото и превръщайки го в експресивни цветни лица, животни, митични създанията, мощни символи и алегории.
Пред очите ни оживяват интригуващите образи и силуети на Морската Мечка, Птицата Гръм, Мечката Гризли, Гарванът, Кедровият Мъж, Небесният Вожд, Косатката, Дивата Коза, Змията, Водното Рибарче, Луната, Кита, Мъдреца, Жабата, Дивият Мъж от гората, Гигантката Дзунуква и много др.
Тотемите са няколко вида, но тяхната основна цел е да служат като семейни гербове на коренните жители на Британска Колумбия и на Южна Аляска. Издялани са от западен червен кедър Thuja plicata, често наричан „гигантското дърво на живота“.
Образите, издялани от дънера на едно единствено дърво, ни разказват за истинско или митично събитие. Те не са идоли и никога не са били боготворени. Всеки отделен силует на тотема има свой смисъл. Орелът символизира царственият владетел на въздуха, Китът е повелителят на морето, Вълкът – господар на сушата, а Жабата – връзката между морето и сушата.
Тотемните стълбове имат огромен исторически и културен контекст. Историите за произхода на първите коренни жители са свързани със свръхестествени същества и животни на силата, те се предават чрез песни, танци и тотеми. Уважението към предците било голямо. Гравирани кедрови стълбове са се използвали и като подпори на огромните греди, поддържащи покрива на традиционните къщи.
Има много легенди, изобразени на тотемни стълбове. Ние ще ви разкажем тази от Тотема на Бобъра, издялан през 1987 г. от майстор Норман Тайт от народността Нисга. Помагали му неговите син, брат и племенник. Тотемът разказва как семейството на Тайт от клана на Орела започнали да се отъждествяват с бобъра. Продължението на легендата разказва и за срещата между Вожда Орел и Гарвана и как те си разделили небето.
„Някога петима братя отишли на лов за боброви кожи. Подготвяло се голямо празненство. На най-малкия брат му дожаляло за уловените малки бобърчета и им помогнал да избягат. Любопитството го довело до техния дом. Останал да ги наблюдава за известно време, и изведнъж те неочаквано си свалили наметалата от боброва кожа и заели човешка форма. Бобрите били разстроени от пленяването на техните по-големи събратя. Най-малкият брат слушал тъжните песните на бобрите, а после се върнал в племето си да разкаже какво е видял. На празненството неговите братя изпълнили танца на бобъра и издигнали новия си тотем в негова чест.“
Тотемният стълб на Гарвана ни разказва историята на един самонадеян и егоистичен вожд, който преди много време откраднал Слънцето, Луната и Звездите. Държал ги в една тайна кутия в къщата си. Гарванът, който бил голям хитрец и обичал лъскавите неща, се спуснал в къщата на вожда и грабнал Слънцето в човката си. Поставил го на небето и така върнал отново светлината в света.
Майсторите на тотеми Тим Пол от народността Хескуиат и Арт Томпсън от народността Дитидахт правят съвместно Тотемът на Небесния Вожд през 1988 г. Те го посвещават на по-важните герои от историята на народността Нуу-чаа-нулт и казват:
„Нашето изкуство идва от духовността ни. Въпреки унищожаването на още една коренна културата, нашата духовност и нашите вярвания все още са живи. В този тотем ние вложихме признателността към изкуството и церемониите на поколения наши предци. Така ние им показваме, че тяхното изкуство все още е живо, точно както и ние сме тук – живи и със съхранена духовност.“
Началото на колекцията от тотемни стълбове в Стенли Парк в град Ванкувър е положено в 20-те години на 20 в., когато Управата на парка започва да ги купува с идеята да направят копие на местно селище. Най-старите тотеми са от 1880 г.
Втората група тотеми видяхме в парка при Моста Капилано. Там продължава хилядолетната традиция и завета на древните хора. През юни 1993 г. майсторите на дърворезбата Джеймс Люис и Уейн Карлък започнали изработката на няколко тотема. И двамата учили при майстор Демпси Боб, последовател на традицията на народностите Талтан и Тлингит. При завършването и издигането на всеки тотем се правели специални церемонии с традиционни песни, танци и благославяне.
Всеки път приближавам тотемните стълбове с особена почит и носталгия. Радвам им се, че са си все още там. Благодарна съм, че имам сетивата да видя през техните очи едно друго време, в което всеки е на своето място – точно там, където са били и предците му.
За да научите повече за тотемните стълбове, се присъединете към нашата екскурзия до Канада