Сгушен между Бискайския залив на Атлантическия океан и западната част на Пиринеите, легендарният регион, известен като Euskadi или País Vasco („страната на говорещите баски“), има свой собствен език, дългогодишни кулинарни традиции, уникални гени и отличителен културен облик. Пътешествието тук ще ви отведе от приказни и пасторални селца до съвременни архитектурни шедьоври.
Посещавайки многократно и опознавайки тази част на Испания, подбрахме за Вас 10 отговора на въпроса
„Защо да посетим Страната на баските?“
1. Сан Себастиан – визитната картичка на баските
„Сан Себастиан има необикновени качества рано сутрин. Улиците са свежи и сякаш току що напръскани с вода. Дори и в най-горещите летни дни винаги из тях можеш да намериш прохладна сянка.”
– Ърнест Хемингуей, из „Изгрява слънце“ –
Най-известният курортен град в Страната на баските има красиви пясъчни плажове, цветни пристанища, зелени хълмове, изваяни дворци и световноизвестна местна кухня. Гурме традициите съчетават по неповторим начин различните риби и морските дарове от Атлантическия океан с високопланинските вкусове от Пиринеите като пушени сирена, чушки и гъби.
Културният афиш на Сан Себастиан е изпълнен целогодишно със събития, които оживляват и оцветяват града – филмови и музикални фестивали, кулинарни събития, базари за занаяти и арт работилници, спортни мероприятия, конни надбягвания, фестивали за цветя, фестивал за правата на човека и много други.
2. Гастрономия на световно ниво
„Нахрани ме с днешното месо, вчерашният хляб и виното от изминалата година“
– Баска поговорка –
Страната на баските е вторият регион в света с най-голям брой на глава от населението ресторанти със звезди „Мишлен“. Тук ще намерите както изискани ресторанти и знаменити готвачи, така и малки обикновени барове, стопанисвани от една фамилия поколения наред. Влезте в който и да е бар и погледнете богатото разнообразие от пинчос (pintxos) и ще разберете защо кухнята на баските е световноизвестна. Малките хапки на клечка комбинират автентичните вкусове от региона и са истинска наслада за небцето! От първообраза си хилда (хапка от аншоа, зелена чушка и маслина), днес пинчос вече биват толкова много видове, че непрекъснато се надпреварват в кулинарни състезания и за тях се пишат цели готварски книги.
Малката франзелена филийка може да бъде украсена с най-различни вкусотии – резенче козе сирене, мармалад от домати, тортиля, мус от краставица, мариновано лукче, люта чушка, морски дарове, тиквичка, патладжан, наденичка и др. Пинчос неотлъчно вървят с напитка по ваш избор – сайдер или чаколи (txakoli) – леко пенливо бяло вино, с което е свързана културата на баските от векове наред.
3. Футуристичните извивки на Гугенхайм
Музеят Гугенхайм в Билбао неслучайно е наричан най-великата сграда на нашето време. Известен не толкова с експозициите си на съвременно изкуство, колкото с външния вид на сградата си, която представлява блестящ архитектурен шедьовър, проектирана от канадския архитект Франк Гери.
Плавните титаниеви извивки на фасадата променят цвета си в зависимост от дневната светлина и напомнят за корабостроителното минало на града. Този изоставен в миналото индустриален район на Билбао, възкръсва след отварянето на музея през 1997 г. Няколко пъти годишно има гостуващи експозиции от цял свят, а творбите от постоянната колекция на музея изненадват всеки път с ново място и въздействие.
Едни от най-популярните експонати на музея са разположени на открито пред входа – Паяка и кучето Пупи, което представлява огромна метална конструкция, покрита с цветя.
4. Пътуване по крайбрежието
Един от най-добрите начини да опознаете Страната на баските, е да пропътувате крайбрежния път от Билбао до Сан Себастиан. Живописният маршрут по криволичещото атлантическо крайбрежие ще ви разкрие причудливи скални образувания и ще ви преведе през поредица от стари рибарски селца с имена, които ще ви е трудно дори да произнесете. Те приканват за спокойна идилична разходка из средновековни им улички и малки барове с пинчос и чаколи.
Три от населените места по този път попадат в класацията на National Geographic за най-красивите градове в Испания. Това са Мундака, Хетария и Ондаррибия. Хетария е роден дом на модния дизайнер Кристобал Баленсиага и през 2011 г. отваря врати Музей, посветен на неговия живот. Друг известен син на Хетария е Хуан Себастиан Елкано – мореплавател, капитан на един от петте кораба, отплавали на първото околосветско плаване под командването на Фернандо Магелан
5. Уникалната идентичност на баските
„Само скалите са по-стари от нас.“
– Баска поговорка –
Идентичността, произходът, гените и езика на баските са една от най-големите загадки за учените. Някои считат баските за потомци на кроманьонците, а други ги причисляват като подраса на кавказката раса. Но едно е сигурно – те са запазили много архаични родословни линии в резултат на ендогамията и изолираността, в която са живели дълго време.
Баският език – Еускера – се счита за единствения доиндоевропейски език, който не може да се отнесе към нито едно от съществуващите днес езикови семейства. Той е най-старият говорим език в Европа днес, има собствена азбука и специфичен шрифт. В него са взаимствани думи от келтски, латински и романски езици. Навсякъде ще чуете този загадъчен език, а също и ще го видите от разписанието на гарата до вестници и менютата в ресторантите. Но за щастие, навсякъде има превод и на испански.
6. Стълбите към Сан Хуан Гастелугаче
“Понякога различните пътища водят до един и същ замък.”
– Джордж Мартин, из „Игра на тронове“ –
Почитателите на „Игра на тронове“ и по-точно на Сезон 7 познават това място като Драконов камък. Всъщност това е малкото островче Сан Хуан Гастелугаче в Бискайския залив, което е свързано със сушата посредством стар каменен мост. Титаничните усилия на древните зидари и каменоделци са увенчани с успех и днес туристите могат преминат по живописния мост като изкачат близо 300 стъпала и стигнат до върха и параклиса на Сан Хуан. А гледката от високо си заслужава усилията! В източната част на островчето водите на Атлантическия океан са издълбали две малки арки, които допълват очарованието му.
7. Kалдъръмените улички на Витория-Гастейс
Столицата на баските – Витория-Гастейс – не се радва на такъв голям интерес от чуждестранните туристи както Билбао или Сан Себастиан. Затова пък тя ще ви посрещне със своите усмихнати и гостоприемни жители, запазени исторически сгради и църкви, арт галерии, калдъръмените улички на Стария град, десетки ресторанти и барове за хапки пинчо. Историческият център е като излязъл от пощенска картичка и е считан за най-добре запазения средновековен център в Страната на баските. Катедралата „Санта Мария“, кацнала на върха на стария град, е много красива готическа сграда от 13-ти век.
8. Белязана от войната – Герника
Герника векове наред е бил важен политически център за баските. По време на испанската гражданска война през 1937 г. е почти напълно унищожен от бомбардировките на германски бойни самолети. Загиналите са над 1000 души. Историческите военни действия вдъхновяват Пабло Пикасо да нарисува едноименната картина, в която той пресъздава ужасите на войната със своя уникален експресивен стил.
Днес няма и следа от някогашните разрушения. Само на едно кръгово движение стои малък паметник във формата на ключалка на врата с надпис: “Бомбардировката над Герника на 26 април 1937 година”. В музея „Museo de la Paz de Gernika“ може да научите повече за военните събития и за значението на града в контекста на баската култура.
Герника е мястото, където се срещат жителите на провинция Бизкая повече от 600 години. Тук е сградата на един от най-старите парламенти в Европа и до днес е символ на традициите на баските. В миналото управниците са полагали клетва да спазват древните закони под короната на дъбово дърво, а издънка от него расте в двора.
9. Мундака – най-доброто място за сърф в Испания
На около 40 км североизточно от Билбао се намира малкото рибарско градче Мундака. Разположението му на левия бряг на естуара на река Мундака при вливането й в Бискайския залив, е предпоставка да бъде едно от най-добрите места за каране на сърф в Европа. Известно е сред сърфистите с лявата си вълна. Най-доброто време за каране в Мундака е през септември/октомври, но мястото предлага условия през цялата година. Ако не практикувате сърф, но сте любител на морските гледки, може да наблюдавате сърфистите от стените на пристанището на града.
Зоната на естуара попада в биосферния резерват Urdabai, който обхваща широки блата и 12-километрови обширни пясъчни зони, даващи подслон на мигриращите птици.
10. Вино с традиции
Именно тук, в Страната на баските, се произвеждат едни от най-високо ценените вина в Европа. Вековните традиции и майсторство във винопроизводството и до днес са съхранени в Ла Гуардия, Риоха, Елсиего, Саманиего и Ла Бастида. Тук ще намерите изобилие от малки семейни винарни, лозя, запазени средновековни градчета, разходката из които предразполага към съзерцаване на красиви гледки, тишина и спокойствие.
Вината, произвеждани в региона са предимно бели, сухи, леки и свежи, тъй като баските са рибари от хилядолетия и в кухнята им присъстват предимно ястия от риба и морски дарове. Произвеждат се и червени вина от емблематичния испански сорт темпранийо.
Винарната Marqués de Riscal в градчето Елсиего е една от най-ексклузивните в Испания, а хотелската част към нея е проектирана отново от канадския архитект Франк Гери. Тя е специализиран в плътни червени вина, произведени от стари сортове лози.